چگونه به اصالت کالا در آمازون پی ببریم؟


 چگونه به اصالت کالا در آمازون پی ببریم؟

همراه با افزایش محبوبیت سایت های تجارت الکترونیک، فروش کالاهای تقلبی هم افزایش پیدا کرده. حتی غول فناوری، آمازون قربانی فروش کالاهای تقلبی و جعلی در پلتفرم خودش شده. از این رو، راه های حفظ اصالت کالا در آمازون علیرغم اقدامات قانونی وضع شده توسط مقامات همچنان رواج داره. در این مقاله به بررسی اصالت کالا در آمازون و همچنین چگونگی تشخیص آن میپردازیم.

تشخیص کالا اورجینال و فیک در آمازون

تشخیص کالا اورجینال و فیک در آمازون

آمازون یه شبکه گسترده از فروشندگان شخص ثالث رو تشکیل میده. تعداد زیاد فروشنده، فرایند نظارت بر اصالت کالا در آمازون رو سخت تر میکنه. شما ممکنه به طور ناخواسته تجربه تلخی از خرید آمازون داشته باشید. به طور معمول فرایند خریدتون به این صورته که یکی از محصولات مورد علاقه خودتون رو جستجو میکنید و با کلیک کردن روی اولین محصول، فرایند سفارش رو انجام میدید. وقتی محصول درب منزل شما ظاهر میشه، هیچ چیزی درست نیست. بسته بندی آسیب دیده، و یا محصول منقضی شده. به احتمال زیاد شما محصولی رو خریداری کردید که توسط یه فروشنده غیرمجاز فروخته شده. اینکه چگونه میتونید از این اتفاق جلوگیری کنید؟ ما پرچم‌های سبز و قرمز رو به شما نشون میدیم که باید قبل از خرید از یه فروشنده در آمازون به دنبال آن باشید…

  • قیمت نظر میرسه که درست باشه

وقتی فروشنده ای رو در گوشه خیابان میبینید که ساعت های رولکس رو به قیمت پایین میفروشه، فهمیدن تقلبی بودن خیلی سخت نیست. همین اصل رو میتوان برای تشخیص اصالت کالا در آمازون اعمال کرد. وقتی قیمت یه کالا بسیار کمتر از ارزش بازار باشه، احتمال اینکه اون کالا جعلی باشه، زیاده. حتما قیمت رو در جای دیگه در وب یا در یک فروشگاه نزدیک جستجو کنید.

  • فروشنده رو نمیشناسید

بسیاری از فروشندگان شخص ثالث برای فروش اجناس خودشون از پلتفرم آمازون استفاده میکنن. پایگاهی که مشتریانی زیادی به سایت هجوم میارن. در مورد هر فروشنده تحقیق کنید، به خصوص اگه چیزی در صفحه وجود داره که مشکوک به نظر میرسه. اگه فروشنده قانونی باشه، به راحتی میتوان اطلاعات و جزئیات کسب و کارشون رو به دست اورد. سعی کنید که فقط محصولاتی رو سفارش بدید که با آمازون پرایم در دسترس هستن که احتمال فریب خوردن شما کاهش پیدا کنه.

  • محصول آشناست اما نام تجاری آن آشنا نیست

وقتی محصولی رو پیدا میکنید که به خوبی اون رو میشناسید، اما هرگز نام برند سازنده رو نشنیدید. احتمال زیادی وجود داره که اصالت کالا در آمازون رو نقض کرده باشه. جعل‌کنندگان اغلب نسخه‌های ارزون‌قیمتی از اقلام پرطرفدار استفاده میکنن و اون رو با قیمت کمتری نسبت به نسخه‌های قانونی میفروشن. هنگامی که یک کالای معمولی میخرید، یه جستجوی سریع انجام بدید تا ببینید آیا اطلاعاتی در مورد فروشنده هست یا نه.

  • فروشنده شخص ثالث تأکید میکنه که قبل از پرداخت با آنها تماس بگیرید

فروشنده شخص ثالث به جای اینکه به شما اجازه بده در سایت آمازون برای پرداخت هزینه اقدام کنید، از شما میخواد که به او پیامک ارسال کنید. پس از ارسال پیامک، ایمیل هایی دریافت میکنید که از شما درخواست میکنن که برای مبلغ خرید، یک کارت هدیه آمازون هم خریداری کنید. احتمالاً در این فرایند ممکنه شماره کارت رو هم در اختیار فروشنده قرار بدید. به هیچ عنوان به فروشندگان شخص ثالث که از شما درخواست پیامک و ایمیل دارن، جواب ندید. 

  • فروشنده سعی میکنه شما رو در خارج از سایت هدایت کنه

هنگامی که فروشنده موقع شرح یک کالا شما رو وادار میکنه تا سایت آمازون رو ترک کنید و در جای دیگه خرید کنید یا معاملات بهتری رو در سایت دیگه پیدا کنید، باید این کار رو به عنوان یک خط قرمز بزرگ ببینید. تلاش فروشنده برای بازدید از وب سایت های خارج از آمازون مشکوک به نظر میرسه.

بررسی آنلاین کالای اورجینال

بررسی آنلاین کالای اورجینال

 

در عصر فتوشاپ و فناوری، برای یه کلاهبردار آسونه که یه عکس رو ویرایش یا سرقت کنه تا محصول خودشو معتبر جلوه بده. استوارت فولر، مدیر ارتباطات در شرکت حفاظت از برند جهانی توصیه میکنه که تصویر رو دانلود کنید و از جستجوی عکس گوگل استفاده کنید که ببینید آیا عکس ها از سایت دیگه ای گرفته شدن یا نه. او همچنین پیشنهاد میکنه برای درخواست عکس های بیشتر با حتما فروشنده تماس بگیرید. اگه آنها عکس های خودشون رو ارائه ندن، احتمالاً یه دلیلی وجود داره. پس یکی از راه های تشخیص اصالت کالا در آمازون، بررسی عکس های محصول هست.

هشدار قرمز دیگه میتونه به زمان‌های حمل و نقل بسیار طولانی مربوط باشه. به ویژه در آمازون که فروشندگان شخص ثالث با فروش محصول به مدت چهارده روز پول به حساب‌های بانکی خودشون واریز نمیشه. یه فروشنده جدید با کالاهای تقلبی باید حداقل دو هفته حساب خودشو حفظ کنه، بنابراین برای جلوگیری از شکایات مصرف کنندگان، زمان حمل و نقل رو بیشتر از زمان تعیین شده توسط آمازون برنامه ریزی میکنه. همچنین از جایی که محصول ارسال میشه هم نگاه کنید. جیمز تامسون، یکی از مدیران سابق آمازون میگه: بیشتر محصولات تقلبی از چین هستن.

گاهی اوقات، علامت آشکار یه محصول تقلبی، بررسی نظرات جعلی هست. گاهی اوقات یه کالا رو به دلیل اینکه دارای رتبه بندی پنج ستاره است، خرید میکنیم. در حالی که تعداد ستاره ها به معنی معتبر بودن کالا نیست. تعداد بالای نظرات مثبت هم میتونه یک هشدار قرمز باشه. فریب برچسب تایید شده در آمازون رو نخورید. خیلی از فروشندگان با ایجاد حساب های ساختگی و نوشتن یک بررسی خیره کننده، خریدار رو فریب میدن. شما میتونید از ابزارهای آنلاین Fakespot، برای بررسی‌های جعلی یه محصول استفاده کنید. اما، همیشه به یه سرویس آنلاین نیاز ندارید. چند علامت هشدار وجود داره که میتونید با چشم ببینید. بررسی‌های مثبت در عرض چند روز، املا و دستور زبان ضعیف، عکس‌های بی کیفیت میتونن علامت های هشداردهنده باشن.

انواع اقدامات آمازون برای جلوگیری از فروش کالای تقلبی

آمازون سال هاست که با تقلبی ها دست و پنجه نرم میکنه. اما از سال 2019، به سرمایه گذاران هشدار داده که فروش کالاهای ساختگی خطری برای شرکت به همراه داره. اگر برندها بدونن که نسخه های جعلی ارائه میشه، ممکنه دیگه کالاهای خودشون وارد سایت نذارن و درنتیجه اعتماد خریداران به آمازون از دست میره. جعل کنندگان سعی میکنن با ارائه محصولات خودشون رو در آمازون از طریق بازار شخص ثالث، شرکت رو نابود کنن. بنابراین آمازون در بیانیه ای در رابطه با فعالیت جعلی فروشندگان گفت: اکثر فروشندگان در فروشگاه ما (آمازون) کارآفرینان قانونمند هستن و ما برای محافظت از مشتریان، برندها و فروشگاه ها در برابر جعل کنندگان اقدامات تهاجمی انجام خواهیم داد. این شرکت همزمان با تهدید دائمی فروش اقلام جعلی، جهت حفظ اصالت کالا در آمازون روی منابعی سرمایه‌گذاری کرد و دستورالعمل‌هایی رو برای بهبود روش‌های شناسایی محصولات جعلی وضع کرد. برنامه های حفاظتی جهت حفظ اصالت کالا در آمازون شامل موارد زیر میباشد:

  • حفظ اصالت کالا در آمازون با ثبت نام تجاری

شرکت آمازون در سال 2017 مستقر در سیاتل، ثبت برند رو به عنوان یه سیستمی برای حفاظت از برند معرفی کرد. هدف ثبت برند آمازون، محافظت از مالکیت معنوی صاحبان برند و در عین حال ارائه یه تجربه قابل اعتماد برای مشتریان آمازون در سراسر جهان بود. از طریق ثبت نام تجاری آمازون، صاحبان برند یا فروشندگان آمازون به ابزارهایی دسترسی دارن که آنها رو قادر میسازه تا برندهای خودشون رو به طور دقیق نشون بدن. در نتیجه با با جستجوی جهانی، جستجوی تصویر و سایر ابزارهای جستجو، میتوان به اصالت کالا در آمازون پی برد.

  • حفظ اصالت کالا در آمازون با پروژه صفر

از اونجایی که آمازون قصد داشت تقلبی های رو به صفر برسونه، پروژه صفر رو راه اندازی کرد. پروژه صفر یک سیستم پاسخگویی با تکنولوژی بالا در رابطه تشخیص اصالت کالا در آمازون هست. این پروژه با استفاده از یادگیری ماشینی آمازون، به طور خودکار با اسکن مداوم فروشگاه‌های آمازون از برند محافظت میکنه. پروژه صفر به غیر از اسکن، محصولات مشکوکی رو که برندهای خاصی رو نقض میکنن، به طور فعال حذف میکنه. الزامات اولیه برای واجد شرایط بودن پروژه صفر شامل ثبت نام تجاری آمازون هست. یعنی فروشندگان باید مالک علامت تجاری ثبت شده باشن. به دلیل اثربخشی پروژه صفر، آمازون این پروژه رو به هفت کشور جدید از جمله برزیل، استرالیا، هلند، سنگاپور، امارات، عربستان سعودی و ترکیه گسترش داد.

  • حفظ اصالت کالا در آمازون با ابزار شفافیت

همین سال گذشته، آمازون همچنین ابزار شفافیت رو به سایر کشورها گسترش داد تا کمپین خودش رو علیه فعالیت های جعلی گسترش بده. برای کمک به پیشگیری فعالانه از محصولات جعلی و شناسایی تک تک واحدها، آمازون سیستم Transparency همراه با روش سریال سازی محصول معرفی کرد. این سرویس برای مشتریان هم کاربرد داره. چون به خریداران اجازه میده تا هر محصولی رو که دارای شفافیت است، بدون در نظر گرفتن پلتفرم، احراز هویت کنن. به غیر از ایالات متحده، آمازون این فرایند رو در به بریتانیا، فرانسه، آلمان، هند و ایتالیا به روز رسانی کرده.

  • حفظ اصالت کالا در آمازون با شتاب دهنده IP

پیشرفت دیگه ای که توسط آمازون برای مقابله با محصولات جعلی معرفی شده، شتاب دهنده IP است. این سرویس به صاحبان کسب و کار امکان دسترسی سریع به کد حفاظت از برند رو میده. این سیستم یه ارتباطی بین کسب‌وکارها با شرکت‌های حقوقی برقرار میکنه و به آنها کمک میکنه تا به سرعت حقوق مالکیت معنوی (IP) رو در همان آغاز تجارت در آمازون به دست بیارن.

  • حفظ اصالت کالا در آمازون با واحد جدید جرایم تقلبی

آمازون این غول فناوری، برای حمایت از مشتریان جهانی، هم فروشندگان و هم خریداران، واحد جدید جنایات تقلبی رو تأسیس کرد. این واحد جرایم تقلبی بیش ازاینکه ایمیل از خریداران دریافت کنن، از تخلفات آگاه میشن. این تیم جدید ضد محصولات جعلی از اعضای نخبه از جمله تحلیلگران داده، بازرسان و دادستان های سابق تشکیل شده است. آنها در کنار هم مکمل خوبی برای حفظ اصالت کالا در آمازون و جلوگیری از تکثیر محصولات جعلی هستن.

روش های آمازون برای جلوگیری از فروش کالای تقلبی

 

در حالی که آمازون در سناریوهایی که بر سیاست‌های کسب‌وکار شما تأثیر میذاره، دخالت نمیکنه، اما در صورت نقض اصالت کالا در آمازون، با فروشندگان جعلی به شدت برخورد خواهد کرد. فروشنده در سایت آمازون با جمله فروش محصولات تقلبی ممنوع، موافقت میکنه و باید از فروش محصولات دزدی، محصولات که به طور غیرقانونی تکثیر شدن و یا محصولاتی که حقوق مالکیت معنوی طرف دیگه رو نقض میکنن، جلوگیری کنه. دربعضی از موارد آمازون از فروشنده درخواست میکنه که اسناد (مانند فاکتورها) رو ارائه بده که صحت محصولات یا مجوز فروشنده رو برای فهرست کردن در لیست فروش بررسی کنه. لیست فعالیت های ممنوعه فروشنده خیلی طولانیه، اما بدونید آمازون روی قوانین بخش نظرات مشتریان در پلتفرم خودش حساسه. متأسفانه بسیاری از صاحبان برند احساس کردن که میتونن به راحتی این قوانین رو زیر پا بذارن. آنها افرادی رو از بیرون شرکت استخدام میکنن تا بهترین نظرات رو درباره محصول ارائه بدن. از ین طریق برای توجه و خرید مردم با سایر فروشندگان مجاز رقابت میکنن. در این راستا، آمازون به دستکاری و بررسی های جعلی در سه مرحله واکنش نشون میده.

-هشدار به مالک حساب برای توقف

-هشدار دوم به مالک حساب در عرض 72 ساعت

-تعلیق حساب و اجازه درخواست تجدید نظر

چرا آمازون هشدار سه مرحله ای داره؟ آمازون میخواد مطمئن باشه که فروشنده این کار رو انجام داده. شاید به نظر برسه یک رقیب اقدامات مشکوک رو انجام داده. به فروشنده فرصتی میده تا قوانین رو بهتر بشناسه. رعایت نکردن این خط‌مشی ممکنه منجر به از دست دادن امتیازات فروش، نگه داشتن وجوه، از بین رفتن موجودی در مراکز آمازون و سایر عواقب قانونی بشه. به طوری که فروشنده ممکنه این اعلان «کاهش قابلیت کشف» رو از آمازون دریافت کنه از لیست فروشنده خارج بشه. در مرحله آخر، آمازون هرگونه فایل های اطلاعاتی مرتبط با فروشنده، مثل ایمیل های سرویس، سوابق پرداخت رو به طور کامل متوقف و پاک میکنه.

خلاصه مقاله

آمازون برای محافظت از مشتریان برنامه های زیادی در راستای فروش محولات جعلی انجام داده. اما خریدار هم باید در موقع خرید محصولات، فروشندگان جعلی رو شناسایی کنه. یکی از بهترین راه ها اینه که به درخواست فروشنده از طریق پیام و ایمیل پاسخگو نباشه. همچنین برای تشخیص اصالت کالا در آمازون میتوان به نظرات، کیفیت عکس، نام تجاری محصول و قیمت توجه کرد.

 

سبد خرید شما خالی است!
واتسآپ
گفتگو را شروع کنید
پشتیبان آنلاین
سلام!
چطور می تونم کمک تون کنم؟